abced
najważniejsze informacje o edukacji domowej w naszym liceum

Jak wyglądają formalności
Od lipca 2021 roku nie obowiązuje rejonizacja.
Nie ma także obowiązku przedstawiania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Na edukację domową można przejść w dowolnym momencie roku szkolnego. Zawsze wiąże się to z koniecznością zdawania egzaminów rocznych (także wtedy, gdy uczeń były klasyfikowany w pierwszym semestrze w trybie stacjonarnym).
Pobierz dokumenty
Pobierz i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Jego skan lub wyraźne i czytelne zdjęcie wyślij na adres zapisy@szkolamaranatha.pl
Otrzymasz potwierdzenie otrzymania przez szkołę formularza, która oznacza rezerwację miejsca do czasu dopełnienia wszystkich formalności.
Dostarcz wypełnione dokumenty do szkoły
Pobierz i wypełnij pozostałe dokumenty. Oryginał formularza, dokumentów oraz kopię świadectwa ukończenia poprzedniej klasy dostarcz w formie papierowej do szkoły (osobiście lub pocztą).
Potwierdzenie przyjęcia
Z sekretariatu otrzymasz mailem potwierdzenie przyjęcia do szkoły. Jeżeli przepisujesz się z innej szkoły, pozostałe formalności zostaną przeprowadzone bez Twojego udziału.
Zgoda na ED
Otrzymasz także na piśmie zgodę dyrektora szkoły na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą na cały etap edukacyjny.
Co uczeń w ed otrzymuje w naszej szkole
Edukacja domowa w LO Maranatha jest bezpłatna. Opłaty pobieramy za zajęcia dodatkowe w tygodniu (sobotnie comiesięczne zjazdy są bezpłatne) oraz na pokrycie kosztów udziału w wydarzeniach, jak wyjście do kina czy wycieczka.
Legitymacja szkolna
Świadectwo ukończenia klasy, świadectwo maturalne
Pomoce naukowe online
Konsultacje z nauczycielami
Możliwość udziału w spotkaniach i warsztatach

Jak wyglądają egzaminy klasyfikacyjne
Uczniowie w edukacji domowej zdają klasyfikacyjny egzamin roczny z każdego przedmiotu. Może się on odbyć w dowolnym momencie roku szkolnego, terminy zależą od wewnętrznych ustaleń szkoły. W LO Maranatha egzaminy z większości przedmiotów można zdawać co miesiąc po umówieniu się z nauczycielem. Wyjątkiem są przedmioty, do których podchodzi niewielka liczba uczniów, (np. tylko 1 klasa, przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa), w tym przypadku egzamin odbywa się w ustalonym z nauczycielem terminie.
W naszej szkole udostępniamy szczegółowe wytyczne do egzaminów, aby uczniowie nie mieli problemów z przygotowaniem się do nich. Najważniejsze jest dla nas to, by uczeń wykazał się tym, co umie, a nie został złapany na niewiedzy.
Część pisemna
Część pisemna może mieć różną formę, w zależności od przedmiotu. Uczniowie są o niej informowani z dużym wyprzedzeniem. Może to być test, wypowiedź lub inna praca pisemna, zestaw zadań do wykonania. Rozumiemy, że uczniowie mają różne tempo pracy, dlatego staramy się do niego dopasować.
Część ustna
Część ustna to 15 – 20 minut rozmowy z uczniem, który w tym czasie prezentuje to, czego się nauczył w ramach danego przedmiotu. Może to być wypowiedź, prezentacja lub projekt. Forma jest dowolna. W przypadku języków obcych, jest to rozmowa w podanym wcześniej zakresie. Na matematyce i informatyce odbywa się prezentacja wcześniej wykonanych zadań.
Jakie przedmioty obowiązują do egzaminów
Na liście nie znajdziesz niektórych przedmiotów, które są nauczane w szkołach, ponieważ nie są one obowiązkowe dla edukacji domowej.
Klasa 1
- Język polski
- Język angielski
- Drugi język obcy
- Matematyka
- Biologia
- Geografia
- Historia
- Informatyka
- Chemia
- Fizyka
- Edukacja dla bezpieczeństwa
- Wiedza o społeczeństwie
- Plastyka
- Dwa lub trzy rozszerzenia
Klasa 2
- Język polski
- Język angielski
- Drugi język obcy
- Matematyka
- Biologia
- Geografia
- Historia
- Informatyka
- Chemia
- Fizyka
- Wiedza o społeczeństwie
- Podstawy przedsiębiorczości
- Dwa lub trzy rozszerzenia
Klasa 3 (LO 4-letnie)
- Język polski
- Język angielski
- Drugi język obcy
- Matematyka
- Biologia
- Geografia
- Historia
- Informatyka
- Chemia
- Fizyka
- Podstawy przedsiębiorczości
- Dwa lub trzy rozszerzenia
Klasa 3 (LO 3-letnie)
- Język polski
- Język obcy nowożytny
- Drugi język obcy
- Matematyka
- Historia i społeczeństwo (jeśli nie wybrałeś rozszerzenia z historii)
- Przyroda (jeśli nie wybrałeś rozszerzenia z biologii, geografii, chemii lub fizyki)
- Od dwóch do czterech rozszrzeń
Przedmioty możliwe do realizacji w zakresie rozszrzonym: Język polski, Język obcy nowożytny, Filozofia, Historia, Wiedza o społeczeństwie, Geografia, Biologia, Chemia, Fizyka, Matematyka, Informatyka, Historia sztuki, Historia muzyki, Język łaciński i kultura antyczna
Matura
Egzamin maturalny jest egzaminem zewnętrznym, co oznacza, że szkoła przeprowadza go zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jednak dokładamy wszelkich starań, by atmosfera była jak najmiej stresująca. Szczegóły dotyczące egzaminu można znaleźć na stronie CKE.gov.pl
Konkursy, olimpiady, osiągnięcia
Dzieci w edukacji domowej mogą brać udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych. Wystarczy zwrócić się do szkoły z wnioskiem o zgłoszenie ucznia do wybranego wydarzenia, jeżeli jest taki wymóg.

Jak planować naukę
Jeśli zaczynasz przygodę z ED, możesz potrzebować wsparcia w zaplanowaniu nauki na cały rok i wyznaczeniu priorytetów. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy, napisz lub zadzwoń do szkoły i umów się na spotkanie z tutorem. Może się też przydać kilka poniższych wskazówek, jednak pamiętaj, że nie muszą być one odpowiednie dla każdego.
Nauka systematyczna
Przez cały rok systematycznie:
- matematyka
- język polski (czytanie, pisanie)
- języki obce
W tym przypadku lepiej częściej i mniej niż dużo na raz. Egzamin w terminie np. kwiecień/maj.
Nauka intensywna
Kilka tygodni (zwykle 2-4) zagłębienia się w przedmiocie, a następnie zdanie egzaminu. Pozwala to objąć temat całościowo. Sprawdza się przy przedmiotach:
- historia, wos, edb
- biologia / przyroda, geografia
- fizyka, chemia
Projekty
Polecamy tworzenie projektów, są bardzo skuteczne i angażujące. Taki tryb pracy sprawdzi się w przedmiotach informatyka, chemia, fizyka i właściwie w każdym innym. W naszej szkole są podstawą egzaminów ustnych.
Własna droga
Szkoła i oceny to nie wszystko. Szukaj swojej drogi, rozwijaj pasje i umiejętności. Zdobywaj doświadczenie, bierz udział w różnych inicjatywach, proponuj własne. Nie bój się próbować i popełniać błędów, a także prosić o pomoc lub wsparcie. Buduj wartościowe relacje.